Малкото пространство в банята винаги усложнява задачата по изграждането на най-добрия дизайн. Функционалното натоварване остава същото, но е необходимо всичко да се вмести в съществуващите размери. Един от методите, които могат да се използват, е използването на стъкло. Тоалетната, керамичната мивка и ваната, ако са разположени в редица, ще създават впечатление, че помещението е още по-тясно.
Ако обаче замените обикновена мивка със стъклена, стъклото има свойството да разширява визуално пространството и да „олекотява“ дизайна.
Друг начин да го използвате е монтажът на стъклени прегради. В малка баня не може да става дума за такива разграничения на зоните, които заемат място. Стъклената преграда обаче изглежда лека, не намалява визуално пространството, затова е подходяща.
Следващото решение за спестяване на място е да използвате конзолна мивка. Съществуват много красиви модели, проектирани, например, за вграждане в нишата над пералнята.
Тайните, които ще направят банята практична и привлекателна
Заложете на лека палитра за довършителните работи. Тъмните, ярки цветове работят пък ще работят чудесно в ролята на акценти. Светлата гама, от своя страна, визуално придава свежест и простор.
Задължително е наличието на огледала. Те перфектно разширяват границите. Избягвайте да поставяте огледала обаче едно срещу друго. По-добре ги инсталирайте на една или две стени, то под прав ъгъл.
Избирайте лъскави повърхности. Те отразяват светлината, което прави стаята да изглежда по-голяма, а и пространството ще бъде изпълнено със светлина.
Естествената светлина често не достига в банята, затова изберете силни осветителни тела.
Използвайте възможно повече стъкло в интериора. То не „отнема“ квадратни метри, а се справя перфектно с функциите си.
Минимум мебели – това е задължително условие за малката баня. Избраните модели трябва да бъдат компактни и функционални. Само така няма да се отнема от пространството и да се натоварва атмосферата.
Заменете стандартната вана с хидромасажна. Тези модели по принцип са доста по-компактни, което ще позволи на пространството да „диша“.
Източник: keramo-bg.com