Специалистите са готови да отговорят на всякакви въпроси, свързани с тегленето на кредити. Днес ще научим какви грешки най-често допуска кредитополучателят.
Грешна преценка на възможностите
Често хората се сблъскват с проблеми при изплащането на кредити поради факта, че първоначално не са помислили дали имат възможност да ги изплащат. За тях е по-важно да получат заем за желаната цел и много-много не се замислят за сумите по месечните вноски. Когато месечните разходи и без друго надхвърлят приходите, дори една малка сума по изплащане на заема може да „катурне каруцата“.
Какво да направите: Когато преценявате финансовите си възможности, вземете предвид всички месечни разходи за битови сметки, пътувания, храна, облекло, забавления, изплащане на съществуващи заеми и др.
Обръща се внимание само на лихвения процент
Погрешно е да се мисли, че колкото по-нисък е лихвеният процент, толкова по-изгоден е кредитът. Трябва да се следи не само за лихвата, но и за общите разходи за обслужване на заема, които са различни при различните кредитни институции. Също така е възможно, обявената ниска лихва да важи не за целия период на погасяване, а само за последните плащания, когато размерът на главницата е вече малък.
Подобна грешка е опасна и за рефинансирането на текущи заеми. Днес тази услуга е много популярна, но ако направите погрешен ход, вместо да подобите, само да влошите финансовото си състояние.
Какво да направите: Когато избирате кредит, използвайте кредитния калкулатор, за да изчислите оскъпяването за всяка оферта поотделно, не пропускайте да проверите за различните комисионни, периода на валидност на лихвата по договора и сумата по допълнителните услуги, ако има такива.
Не се закрива сметката, след като кредитът е вече изплатен
Много хора мислят, че след пълното погасяване на кредита, задълженията към банката отпадат напълно. За съжаление, не винаги е така. Обикновено банката издава карта за изплащане на заема и докато тя не бъде анулирана, комисионните могат да продължат да се начисляват – например за годишно обслужване, SMS известие, пакет от други услуги и така нататък.
Какво да направите: След погасяване на кредита, закрийте сметката и деактивирайте услугите, от които вече не се нуждаете.
Източник: Кредитен портал Parite.bg